JAKI STOPIEŃ KOMPRESJI PRODUKTÓW UCISKOWYCH WYBRAĆ?
Kompresjoterapia lub terapia uciskowa jest znaną od lat, powszechnie stosowaną metodą leczenia żylaków oraz innego rodzaju schorzeń układu żylnego. Ten rodzaj terapii polega na regularnym stosowaniu specjalistycznych produktów uciskowych, na przykład w formie pończoch czy podkolanówek przeciwżylakowych. Podczas wdrożenia terapii, należy pamiętać, że tylko odpowiednio dobrane pończochy lub rajstopy uciskowe mogą zagwarantować skuteczność podjętego leczenia. Jakie są wskazania do zastosowania kompresjoterapii? Jakie stopnie kompresji wyróżnia się w przypadku produktów uciskowych?
CZYM JEST KOMPRESJOTERAPIA?
Terapia z wykorzystaniem produktów uciskowych to bezpieczna i skuteczna metoda pozwalająca zapobiegać występowaniu oraz postępowi żylaków. Zastosowanie specjalnych wyrobów kompresyjnych pozwala skutecznie złagodzić objawy chorobowe, a także zapobiec rozwojowi schorzenia. Kompresjoterapię stosuje się zarówno profilaktycznie, jak i w czasie leczenia niewydolności żylnej, po operacjach żylaków oraz w przypadku wystąpienia obrzęków kończyn dolnych. Kluczowym aspektem skuteczności leczenia jest systematyczne i prawidłowe korzystanie z pończoch lub podkolanówek uciskowych.
Podczas wyboru produktu uciskowego, pod uwagę należy wziąć zarówno rozmiar samego wyrobu, jak i stopień oferowanej kompresji. Prawidłowo dobrane pończochy uciskowe zapewnią komfort codziennego użytkowania oraz skuteczność podjętej terapii. W zależności od siły nacisku wywoływanej przez produkt uciskowy wyróżnia się zazwyczaj 4 stopnie kompresji. Im wyższy stopień klasyfikacji, tym wyższe jest natężenie kompresji kończyny.
I STOPIEŃ KOMPRESJI (18-21 MMHG)
Wywołuje lekko odczuwalny nacisk, przez co może być stosowany zarówno profilaktycznie, jak i w przypadku wystąpienia zmian chorobowych. Najczęściej spotykanymi wskazaniami do zastosowania produktów uciskowych I stopnia są długie podróże (w tym samolotem), uczucie ciężkości i ciągłego zmęczenia nóg, długotrwała praca siedząca lub stojąca, I trymestr ciąży oraz pojawienie się na kończynach tzw. pajączków.
II STOPIEŃ KOMPRESJI (23-32 MMHG)
Wyroby uciskowe II stopnia zapewniają mocniejszy efekt kompresji, skutecznie zapobiegający powstawaniu i rozprzestrzenianiu się zmian chorobowych. Polecane są między innymi osobom z żylakami występującymi w II i III trymestrze ciąży, w przypadku obrzęków pooperacyjnych lub pourazowych, po skleroterapii oraz profilaktycznie przy zakrzepicy żył powierzchownych.
III I IV STOPIEŃ KOMPRESJI (34-46 MMHG ORAZ >49 MMHG)
Podkolanówki i pończochy uciskowe o III i IV stopniu kompresji wywołują mocno odczuwalny nacisk na powierzchnię kończyn. Ten typ wyrobów kompresyjnych powinien być stosowany przez osoby, u których wystąpiły znaczne zmiany chorobowe. Do podstawowych wskazań zalicza się między innymi przewlekłą niewydolność żylną, rozległe obrzęki limfatyczne, owrzodzenia żylne goleni lub mocno rozwinięty zespół pozakrzepowy.
Warto pamiętać, że dobór stopnia nacisku powinien być skonsultowany z lekarzem specjalistą, który potwierdzi brak przeciwwskazań do zastosowania pończoch uciskowych oraz postawi diagnozę w zależności od stopnia zaawansowania choroby.